پرش به محتوا

روش صحیح شارژ باتری موبایل

روش صحیح شارژ باتری موبایل

روش صحیح شارژ باتری موبایل بسیار حائز اهمیتست و قوائد و نکانت خاصی دارد، چرا که به باز شدن دستگاه و در نهایت به تعمیرات گوشی کشیده خواهد شد.

همه ما تجربه شو داشتیم درحین استفاده از گوشی هوشمند مون ناگهان باتری آن تمام می‌شود و دسنگاه رو در وسط کار خاموش می‌کند، باتری ها برای شما به نفرت انگیزترین تکنولوژی بشر تبدیل می‌شوند. اما به هر حال هر حسی که شما نسبت به این تکنولوژی کوچک داشته باشید کارایی بسیار تاثیرگذار و مهم آن را تغییر نخواهد داد.

با یک سری سوال روبرو میشیم:

 • یک باور غلط و قدیمی
 • کی گوشیمونو بزنیم شارژ؟
 • اگه گوشی مون شب تا صبح توی شارژ باشه ایراد داره؟
 • آیا استفاده از پاوربانک باعث صدمه به باتری می شود یا خیر؟
 • آیا استفاده از پاوربانک باعث صدمه به باتری می شود یا خیر؟
 • آیا استفاده از گوشی به هنگام شارژ برای باتری ضرر داره ؟
 • کی میتونیم ۱۰۰ درصد گوشیمونو شارژ کنیم؟
 • آیا شارژر های متفرقه و فندکی میتونه به باتری گوشی آسیب بزنه؟
 • در آوردن قاب گوشی موقع شارژ کردن تاثیری داره؟
 • انرژی ذخیره شده در باتری چجوریه؟
 • نکته قابل توجه

یک باور غلط و قدیمی

از قدیم هل شنیدیم که وقتی گوشی جدید میخریم ۸ ساعت بزاریم توی شارژ بمونه و حتی بهش دست هم نزنیم…

چیزی که هست اینه که همچین چیزی وجود نداره و یک باور کاملا غلطی هستش و خرافاتیه که از بدو ورود گوشی ها اومد و نیازی به ۸ ساعت شارژ اولیه نیست.

کی گوشیمونو بزنیم شارژ؟

باتری

قائده کلی روش صحیح شارژ باتری موبایل این است که همواره آن را در حدود ۵۰ درصد نگه دارید. با شارژ به موقع باتری دستگاه خود، کاری کنید که درصد آن  در حوالیه ۵۰ بماند. هیچگاه نگذارید باتری شما به طور ۱۰۰ درصد شارژ شود. بعضی از ما اغلب اوقات که کار اضطراری ای با دستگاه خود داریم و میخواهیم آن را به مدت طولانی استفاده کنیم، شارژ آن را به ۱۰۰ درصد می‌رسانیم، این کار بسیار اشتباه است و به عمر باتری لطمه می‌زند. در نتیجه بهترین حالت این است که شارژ باتری را بین ۲۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید. همچنین به هیچ وجه اجازه ندهید شارژ آن از ۲۰ درصد پایین تر بیاید زیرا عملکرد باتری به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد.

اگه گوشی مون شب تا صبح توی شارژ باشه ایراد داره؟

 اکثر گوشی‌های هوشمند امروزی قابلیتی دارند بر این اساس که وقتی گوشی شما ۱۰۰ درصد شارژ می‌شود، برق را از دستگاه قطع می‌کنند و گوشی دیگر بیش از آن شارژ نمی‌شود، در نتیجه اگر گوشی خودتان را شبها به شارژ بزنید و آن را رها کنید ، خطر بزرگی شما را تهدید نمی‌کند. اما صاحب نظران برای روش صحیح شارژ باتری موبایل توصیه میکنند که اجازه ندید گوشی بیش از حد در شارژ بماند زیرا این عمل باعث افزایش حرارت گوشی می‌شود و این شرایط برای باتری های لیتیومی اصلا خوب نیست. در واقع جوابش هم بله و هم خیر که در بلند مدت باعث کاهش عمرمفید می‌شود.

آیا استفاده از پاوربانک باعث صدمه به باتری می شود یا خیر؟

باتری

یکی از جایگزین های شارژر گوشی، پاوربانک ها هستند که امروزه از آنها به شدت استفاده می شود. اما مشکلی که این دستگاه ها دارند، این است که می توانند به میزان زیادی باعث گرم شدن گوشی شوند و در نهایت این گونه عمر باتری کاهش پیدا خواهد نمود.

آیا استفاده از گوشی به هنگام شارژ برای باتری ضرر داره ؟

استفاده نمودن از تلفن همراه هوشمند در حین شارژ بسیار خطرناک است و ممکن است منفجر شود و یا عمر آن کاهش پیدا کند. از این رو توصیه می شود به هیچ وجه با گوشی ای که به شارژر متصل شد است مکالمه نداشته باشید و علت آن هم این است که ممکن است منفجر شود و آسیب دردناکی را شاهد باشید.

کی میتونیم ۱۰۰ درصد گوشیمونو شارژ کنیم؟

افراد مجرب در این زمنیه می‌گویند زمانی می‌توانید باتری گوشی خود را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید که شارژ آن به ۰ درصد رسیده باش. همچنین این افراد توصیه می‌کنند که ماهی یک مرتبه این عمل را بر روی گوشی موبایل خود انجام دهید، به این شکل که شارژ آن را به صفر برسانید و سپس تا ۱۰۰ درصد شارژ کامل انجام دهید. این عمل مانند بارگزاری مجدد موبایل است و انجام آن فقط یک مرتبه در ماه برای باتری مفید و روش صحیح شارژ باتری موبایل است.

 آیا شارژر های متفرقه و فندکی میتونه به باتری گوشی آسیب بزنه؟

 مادامی که شما از شارژری که خود کارخانه برای شارژ کردن دستگاه در جعبه ارائه داده است استفاده می‌کنید می‌توانید مطمئن باشید که خللی در عملکرد آن ایجاد نمی‌شود. حتی زمانی که می‌خواهید به ناچار از شارژر دیگری استفاده کنید، مطمئن شوید که این شارژر اورجینال شرکتی است و با دستگاه شما همخوانی دارد. به هیچ وجه برای شارژ گوشی موبایل خودتان از شارژر ای ارزان قیمت که در بازار فروخته می‌شود استفاده نکنید، زیرا بارها گزارش آتش گرفتن اینگونه شارژرها در هنگام شارژ مشاهده شده است.

در آوردن قاب گوشی موقع شارژ کردن تاثیری داره؟

توجه داشته باشید که قبل از متصل کردن گوشی به شارژر می بایست قاب گوشی را جدا کنید چرا که می تواند باعث گرم شدن بدنه گوشی و فشار آمدن به باتری شود. از این رو این نکته را در حین شارژ کردن گوشی به خاطر داشته باشید. پس باید از گرم شدن گوشی در هر حالت خودداری کنیم.

انرژی ذخیره شده در باتری چجوریه؟

هیچگاه گوشی خود را آنقدر بی استفاده رها نکنید که شارژ آن در نهایت به صفر برسد و خاموش شود. بخش هایی  از باتری زمانی که به شکل طولانی مدت مورد استفاده قرار نمیگیرد در درصد حدود ۵ تا ۱۰ آسیب جدی می‌بیند و ممکن است از کار بیفتد. حتی اگر قرار است در طی دوره خاصی از گوشی خود استفاده نکنید سعی کنید شارژ آن را در حدود ۴۰ یا ۵۰ درصد نگه دارید. زمانی که گوشی شما به دلیل اتمام باتری خاموش شود و شما به مدت زیادی آن را به شارژ نزنید و خاموش رها کنید، ممکن است باتری آن دیگر قابلیت شارژ را نداشته باشد و این قابلیت را از دست بدهد.

نکته قابل توجه اینه که:

فیک ها (پاوربانک، آداپتور، فندکی و…) در حالت کلی باعث کاهش عمر مفید باتری و در نهایت منجر به خراب شدن باتری شده.

نکته دو چندان قابل توجه تر این هست که :

باتری یک محصول مصرفی بوده و بعد از مدتی نیاز به تعویض داره و این یک فاجعه به حساب نمیاد، یک موضوع کاملا معمولی و روتین…

1 دیدگاه دربارهٔ «روش صحیح شارژ باتری موبایل»

 1. بازتاب: تعمیر موبایل سامسونگ | مرکز تخصصی |قیمت رقابتی|با گارانتی - Snap service

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimized by Optimole Call Now Buttonتماس ایام کرونا